Wypełnienie kompozytowe, czyli biała plomba u dentysty

Jak odpowiednio należy myć implanty stomatologiczne?
11 sierpnia, 2020
Z jakiego powodu należy stosować płyn do odświażania jamy ustnej?
18 sierpnia, 2020
Pokaż wszystkie

Wypełnienie kompozytowe, czyli biała plomba u dentysty

Dlaczego wypełnienie kompozytowe zęba stało się tak znane w stomatologii? Poprzednio używane plomby amalgamatowe cechował ciemno-szary kolor, dlatego były nieestetyczne, co więcej wśród opinii podniosły się głosy, że będąca składnikiem w tych wypełnieniach rtęć może być szkodliwa dla zdrowia. Sposobem, który wyparł plomby amalgamatowe} zostały więc plomby kompozytowe.

Główną zaletą plomb kompozytowych jest ich kolor. Dentysta może bez problemu dobrać ich kolor do indywidualnego koloru zębów, dzięki czemu plomby kompozytowe są prawie niewidoczne. Z tego względu świetnie spisują się też jako wypełnienie najbardziej widocznych zębów. Oprócz wysokiej estetyki, białe plomby cechują się także wytrzymałością oraz szczelnością. Bardzo dobrze przywierają do zęba, co sprawia, że ciężej o rozwój próchnicy w szczelinach. Do najważniejszych plusów wliczamy także możliwość łatwego przybierania kształtu w trakcie aplikowania takiej plomby. Dzięki temu stomatolog dopasowuje wypełnienie do zęba, dlatego oszczędza większą część zdrowej tkanki.

Kompozyty są też bardzo bezpiecznym materiałem, a ich cena nie jest zbyt wygórowana. Ze względu na wysoką estetykę kompozytowych wypełnień, białe plomby są zdecydowanie chętniej wybierane przez pacjentów. Po założeniu i utwardzeniu świetnie {zespajają|łączą| się z zębami i służą długie lata. Ze względu na to ich popularność wzrosła i obecnie są najczęściej wykorzystywane w klinikach stomatologicznych.

Komentarze są wyłączone.

Używamy cookies, aby zapewnić, że damy Ci najlepszą jakość na naszej stronie internetowej.
Ok