Uzupełnienia protetyczne: wkład koronowo-korzeniowy

Korekta kształtu zęba – Estetyka stomatologiczna
21 stycznia, 2021
Ortodoncja – aparat ortodontyczny
3 lutego, 2021
Pokaż wszystkie

Leczenie stomatologiczne czasami jest skomplikowane, na przykład, kiedy kondycja zębów wymaga poważnego leczenia kanałowego. Zwykle leczenie kanałowe dotyczy poważnych przypadków, w jakich zęby są silnie zepsute (np. przez próchnicę), ale ciągle da się je wyleczyć bez potrzeby wyrywania. W takich sytuacjach po zakończeniu leczenia przydatne jest wypełnienie utworzonych ubytków – czyli rekonstrukcja zęba.

Stałym protetycznym wypełnieniem właściwym w takich sytuacjach jest wkład koronowo-korzeniowy. Zwykle wykorzystuje się go, gdy korzeń zęba nadal jest zdrowy oraz właściwie przytwierdzony w zębodole, jednak koronę zęba trzeba odbudować. Wkład koronowo-korzeniowy ma wygląd śruby lub sztyftu, którą przytwierdza się do korzenia, a z kolei protetyk na stałe zakłada na niego koronę protetyczną.

W ten sposób ząb zostaje kompletnie zrekonstruowany oraz może stosunkowo dobrze zastępować ząb naturalny. W zależności od rodzaju materiału, z jakiego będzie zrobiony wkład oraz korona protetyczna. Surowcami, które zazwyczaj są używane w takim celu są cyrkon, włókno szklane albo metal. Stopniowo co raz rzadziej używa się metalu z uwagi na niższą estetykę oraz możliwość rdzewienia. Włókno szklane jest całkiem elastyczne i trwałe, dlatego w razie konieczności, można je wydłubać, bez usuwania korzenia. Z kolei cyrkon jest najwytrzymalszym oraz najbardziej biozgodnym materiałem, jednak jego cena jest nieco wyższa.

Komentarze są wyłączone.

Używamy cookies, aby zapewnić, że damy Ci najlepszą jakość na naszej stronie internetowej.
Ok