Uzupełnienia protetyczne: wkład koronowo-korzeniowy
2 lutego, 2021
Gdzie wybielić zęby lampą Beyond
3 lutego, 2021

Decyzja o polepszeniu wyglądu i zdrowia jamy ustnej zwykle wiąże się również z leczeniem ortodontycznym, czyli działaniem mającym za zadanie wyrównanie wykrzywionych zębów oraz usunięcie nabytych lub wrodzonych wad zgryzu. Wśród dostępnych wariantów aparatów ortodontycznych, aparat stały wciąż jest uznawany za najlepszy i przynoszący najsolidniejsze efekty. Żeby aparat ortodontyczny właściwie wykonywał swoją rolę, musi być poprawnie założony. Siłą, która oddziałuje na zęby w aparacie stałym jest łuk ortodontyczny przytwierdzony do ortodontycznych zamków przylepionych do poszczególnych zębów. Ligatury ortodontyczne odpowiadają za utrzymanie łuku przy zamkach.

Ligatury ortodontyczne są niewielkimi gumkami, które przytrzymują znaczące elementy aparatu we właściwym miejscu, aby działanie aparatu było zgodne z założeniami stomatologa oraz sporządzonym planem leczenia. Nieprawidłowo ustawiony aparat może przynieść ujemne wyniki i zamiast działania naprawczego tylko zaszkodzi, przykładowo przez przemieszczanie zębów w niewłaściwą stronę oraz tym samym nasilenie wady. Dlatego też choć ligatury ortodontyczne wydają się niewielkim elementem struktury aparatu stałego, posiadają ogromne znaczenie dla prawidłowego leczenia ortodontycznego.

Dla szerszego uatrakcyjnienia, ligatury ortodontyczne są dostępne w wielu kolorach, co przede wszystkim cieszy małych pacjentów. Starsi pacjenci zazwyczaj wybierają kolory ligatur w taki sposób, aby były one mało widoczne, nie wyróżniały się zbytnio na tle zębów lub ze względu na to, czy jest ryzyko zmiany koloru ligatury w czasie użytkowania (ten problem dotyczy głównie ligatur w białym lub innym jasnym kolorze). Zazwyczaj ligatury wymienia się w ciągu miesiąca lub półtora miesiąca.

Komentarze są wyłączone.

Używamy cookies, aby zapewnić, że damy Ci najlepszą jakość na naszej stronie internetowej.
Ok