Pęknięty ząb – Jak go zamaskować?
25 sierpnia, 2020
Bezpieczne wybielanie zębów u stomatologa
31 sierpnia, 2020
Pokaż wszystkie

RTG u dentysty

Radiologia w gabinecie dentystycznym służy właściwej diagnostyce przypadku. Stomatolodzy wykonują prześwietlenia radiologiczne, aby mogli uzyskać konieczne dane dotyczące położenia oraz kondycji zębów w szczęce. Przeważnie pozwala to na przybliżenie problemów, ukrytych, podczas rutynowego przeglądu na wizycie kontrolnej.

Radiologia w gabinecie dentystycznym to nic innego jak RTG zębów. Przeważnie takie prześwietlenia dzielą się na dwa rodzaje – wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, znane też jako zdjęcie punktowe obejmuje obraz 2 lub 3 zębów. Plusem zdjęcia punktowego jest to, że szczegółowo pokazuje pojedyncze zęby, co ułatwia dentyście diagnozę. Z kolei rentgen zębów zewnątrzustne ukazuje cały komplet zębów. Wliczające się do tej grupy zdjęcie pantomograficzne wskazuje położenie zębów względem szczęki oraz względem siebie oraz zdjęcie cefalometryczne, boczne, co przedstawia obraz tkanek miękkich, zatoki przynosowej oraz podniebienia twardego.

Wskazania do badań radiologicznych w dentystyce

Zdjęcia radiologiczne zębów u dentysty przeprowadza się dla wielu dziedzin dentystyce. Przeważnie, fachowego wykorzystania RTG, dentysta potrzebuje w implantologii, chirurgii stomatologicznej, protetyce, ortodoncji i w leczeniu kanałowym (endodoncja).

RTG zębów przynosi efekty diagnozowaniu chorób zębów, dziąseł, tkanek okołowierzchołkowych, stanów zapalnych, zmian przy kościach – w tym martwica, zwapnienia, torbiele – a także zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia radiologiczne uznaje się też jako stały element przed zabiegami i leczeniem, które oczekują uprzedniego odczytania położenia zębów. Za pomocą tego dentysta ortodonta diagnozuje krzywizny zębów, a protetyk stwierdza, jak wielką przerwę powstałą po utraceniu zęba albo zębów, trzeba uzupełnić.

Jeżeli pacjent uległ nieszczęśliwemu wypadkowi oraz ucierpiał przez uraz mechaniczny szczęki lub zębów, stomatolog także kieruje go na podjęcie radiologicznych badań. Rentgen zębów ukazuje  ewentualne powikłania lub błędy – np. wskaże narzędzie, jeżeli utkwiło wewnątrz kanału zęba, a do tego jest koniecznym krokiem w diagnostyce zmian nowotworowych.

Najczęściej stomatolog zleca powtórzenie zdjęć radiologicznych po zakończeniu leczenia, aby ocenić jego rezultat.

Na czym polega rentgen zębów u stomatologa?

Współcześnie przeważnie w gabinetach dentystycznych przeprowadza się zdjęcia RTG na miejscu od razu w czasie wizyty. To spore ułatwienie dla pacjentów, bo mogą uniknąć rejestrowania się na nową wizytę, ani specjalnie zgłaszać się do pracowni RTG. Plusem jest to, że zrobienie zdjęcia rentgenowskiego zębów nie boli oraz nie oczekuje od pacjenta jakichkolwiek przygotowań. Można tak jak zazwyczaj zjeść coś, wypić oraz przyjąć swoje lekarstwa.

Obowiązującym przygotowaniem przed prześwietleniem radiologicznym zębów jest pozbycie się wszelkich metalowych przedmiotów z obszaru twarzy i szyi. Co oznacza, że na rentgen u dentysty trzeba przyjść bez spinek oraz biżuterii, a chwilę przed badaniem trzeba ściągnąć okulary, protezy oraz słuchowy aparat.

Samo przeprowadzenie zdjęcia RTG zębów u dentysty zajmuje raptem kilka sekund, zwłaszcza, że obecnie przy rozwoju technologii, najczęściej jest to już zdjęcie w formie cyfrowej. Warto wspomnieć, że stomatolog, robiący rentgen przedstawia pacjentowi szczegóły oraz informuje go o kolejnych etapach przeprowadzanego zabiegu.

Zdjęcia RTG wywołują obawy, z powodu promieniowania. Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie X, szkodzi organizmowi, ale nie ma powodów do obaw, bo w czasie robienia zdjęcia rentgen zębów u dentysty, nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia. Ciało przyswaja bardzo małą dawkę, a dodatkowo każdy pacjent ubiera fartuch ochronny. Należy pamiętać, by nie zapisywać się na rentgen bardzo często, co najwyżej raz na pół roku, dlatego należy pamiętać, kiedy miało się je ostatnim razem. Zdjęć rentgenowskich muszą omijać kobiety w ciąży, bez różnicy, czy mają być wykonane dla dentysty czy innego lekarza. Jeżeli to nie jest niezbędne lepiej, by ciężarna zrezygnowała z badania.

Plusy radiologii cyfrowej u stomatologa.

Ze względu na to, że rentgen zębów można zrobić w gabinecie dentystycznym w metodą cyfrową, dobrze wymienić plusy tego rozwiązania. Wcześniej rolę nośnika zdjęcia pełniła klisza, która z reguły wymagała znaczną ilość miejsca oraz mogła łatwo ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu.

W przypadku dentystycznego rentgena w formie cyfrowej takie problemy nie istneją, bo pliki można zostawić w komputerze. To dodatkowa zaleta, dlatego że umożliwia ona podawanie obrazu zdjęcia rentgenowskiego w dowolne miejsce, bez konieczności dźwigania pełnej dokumentacji radiologicznej. Dentysta może je obejrzeć oraz dowolnie powiększać zdjęcie. W takiej formie RTG jest zdecydowanie trwalsze, ponieważ ciężko je zniszczyć.

Warto wspomnieć, że metoda radiologii cyfrowej oznacza też rezygnację z wydzielania odpadów, jakie powstają na skutek korzystania klisz rentgenowskich.

Takie badanie jest szczegółowe i świetnie sprawdza się w diagnostyce stomatologicznej.

www.stomatolog-torun.pl

Komentarze są wyłączone.

Używamy cookies, aby zapewnić, że damy Ci najlepszą jakość na naszej stronie internetowej.
Ok