Dentysta – usuwanie ósemek
18 lutego, 2020
ruchomy aparat na zęby dla dziecka
ruchomy aparat ortodontyczny dla dziecka
26 lutego, 2020
Pokaż wszystkie

Przyczyny powstawania próchnicy 

próchnica zębów przyczyny i powstawanie Dentysta

Próchnica zębów jest jedną z najpopularniejszych chorób zębów i przyzębia, jakie dotykają pacjentów. Początkowa faza tej choroby nie jest widzialna gołym okiem, ani nie powoduje bólu, jednak im głębiej dotrze do środka zęba, tym gorsze straty oraz nieprzyjemniejszy ból wywołuje. Ząb zaatakowany próchnicą staje się wrażliwszy oraz bardziej podatny na zniszczenia. Niekiedy zmiany dostają się do miazgi zębowej i są tak zaawansowane, że jedynym ratunkiem pozostaje leczenie kanałowe.

Najpowszechniejszą przyczyną występowania próchnicy są bakterie, które w głównej mierze pożywiają się cukrami zawartymi w żywności. W wyniku aktywności bakterii następuje odwapnienie szkliwa zęba stanowiącego najlepszą ochronę zębów. Pożywienie, które ma w składzie ogromną ilość cukrów, podatnych na fermentację, szczególnie wspomaga rozwój próchnicy. Zwłaszcza niekorzystne dla naszych zębów są pokarmy klejące, jakie szybko przywierają do nich oraz często są ciężkie do oczyszczenia.

Poza różnymi czynnikami, które wspomagają powstawanie próchnicy, duże znaczenie ma także higiena jamy ustnej. Na skutek mało sumiennego albo niezbyt regularnego oczyszczania, pozostałości po jedzeniu zbierają się na zębach oraz powodują formowanie kamienia nazębnego. Resztki jedzenia to także ośrodek bakterii, które służą powstawaniu chorób zębów i przyzębia.

Z próchnicą można walczyć, pilnując czystości zębów, stosując pasty z fluorem oraz często odwiedzając gabinet stomatologiczny.

Komentarze są wyłączone.

Używamy cookies, aby zapewnić, że damy Ci najlepszą jakość na naszej stronie internetowej.
Ok