implanty zębów u stomatologa co warto wiedzieć
Implanty
17 lutego, 2020
próchnica zębów przyczyny i powstawanie Dentysta
Przyczyny powstawania próchnicy 
20 lutego, 2020
Pokaż wszystkie

Dentysta – usuwanie ósemek

 

                Ósemki stanowią niemały problem dentystyczny już od momentu wyżynania się. Temu procesowi bardzo często towarzyszy długotrwały ból.

                Zęby mądrości wcale nie rosną z powodu niespotykanej inteligencji. Co prawda nieliczni mają wszystkie cztery dodatkowe trzonowce, zaś inni ani nie mają ich wcale, ale nie ma to najmniejszego powiązania z naszą inteligencją. Ósemka jest zębem, który w efekcie ewolucji stał się problematyczny. W miarę rozwoju cywilizacji, człowiek przestał potrzebować ósmego trzonowca- dobrze radzimy sobie z przeżuwaniem i gryzieniem, mając do wykorzystania jedynie siódemki. Łuki zębowe na przestrzeni wieków uległy pomniejszeniu , dlatego wyrastające ósemki bywają bardzo często dużym kłopotem i powodem dużego cierpienia.

               

  1. Czy wyrywanie ósemek jest konieczne?

Wszystko zależy od tego, w jakiej pozycji dany trzonowiec urósł. Ponieważ zazwyczaj łuk szczękowy bywa dosyć wąski a zęby mądrości nie mają możliwości, żeby prawidłowo się ułożyć, często pojawiają się liczne nieprawidłowości związane z tymi zębami: rosną w niewłaściwym miejscu, ściskają i wykrzywiają pozostałe zęby. Z tego powodu że część zębów mądrości wyrasta tylko połowicznie, pozostają one przykryte fragmentem dziąsła. Utrudnia to znacznie higienę jamy ustnej- ciężko nam perfekcyjnie oczyścić ósemki a również okolice siódemek, dlatego powszechnie prowadzi to do próchnicy. Bywają jednak osoby, u których zęby mądrości wyrastają prawidłowo- mieszczą się w łuku zębowym, nie są skrzywione i nie uciskają innych zębów. W tym przypadku są one dodatkowym wsparciem dla pozostałych zębów w procesie żucia i gryzienia, zatem nie trzeba ich usuwać. Jeżeli jednak ząb mądrości pojawia się w nieodpowiednim miejscu lub szkodzi innym, sąsiednim zębom, nie trzeba wahać się przed ekstrakcją.

  1. W jaki sposób przebiega zabieg usuwania ósemki?

Niekiedy zdarza się, że ósemki wyżynają się w bardzo niedogodnym miejscu. W tym przypadku dentyści zalecają chirurgiczne wyrywanie ósemek. Większość z nas reaguje przestrachem, a w wyobraźni widzimy siebie na stole chirurgicznym i kałużę krwi. Tak naprawdę dla stomatologów jest to zabieg rutynowy. Wokół ekstrakcji ósemek pojawiło się wiele nieprawdziwych informacji- otwierające się rany, obfite krwawienia, niewyobrażalny ból… Najczęściej takie informacje znajdziemy na forach internetowych, które nie są niestety odpowiednim źródłem informacji. Jeżeli oddasz się w ręce fachowego specjalisty, możesz być pewien, że nic złego ci się nie przydarzy.

               Podczas zabiegu pacjent jest przytomny, stosuje się tylko znieczulenie miejscowe. Pacjent może czuć intensywny nacisk na kość szczękową, drgania wiertła i ciągnięcie zęba. Nie są to najprzyjemniejsze doświadczenia, jednak z hektolitrami krwi mają one niewiele wspólnego.

  1. W jaki sposób się przygotować do ekstrakcji?

Pacjent powinien mieć ze sobą w zdjęcie RTG obu szczęk. Do zaleceń lekarza należą też szczepienia (przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B). Jeżeli jesteś kobietą, bardzo istotne jest, żeby zabieg wyrywania ósemki nie był zaplanowany na dwa dni przed miesiączką ani w pierwszych dwóch dniach krwawienia- podczas zabiegu pacjent przyjmuje leki rozrzedzające krew, które mogą doprowadzić do krwotoków. Przed ekstrakcją uważać powinni także osoby palące- minimum 12 godzin przed operacją nie można palić papierosów. Przed operacją nie można też pić alkoholu, który może sprawić, że znieczulenie zawiedzie a dodatkowo alkohol również rozrzedza krew.

  1. Ekstrakcja ósemki- jakie są zalecenia po zabiegu?

Najważniejsze jest bezwzględne zachowanie higieny jamy ustnej. Żeby nie zabrudzić rany zaraz po operacji, trzeba powstrzymać się od jedzenia i picia do kilku godzin po zabiegu. Ponieważ dosyć mocne znieczulenie może cię nieco oszołomić, w żadnym wypadku nie wsiadaj do samochodu- najlepiej poproś kogoś znajomego, żeby pojechał z tobą na operację. Zęby myj miękką szczoteczką i szczególnie dbaj o higienę miejsca usunięcia zęba. Usta płucz delikatnie chłodną wodą i na pewien czas zrezygnuj z płynów powstających na bazie alkoholu. W przypadku gdy pojawił się znaczny obrzęk, możesz okładać policzek lodem. Niektóre gabinety posiadają technologie wytwarzające fibrynę bogatopyłkową PRF, która widocznie przyspiesza gojenie. Czasami lekarz przepisuje też środki przeciwbólowe.

  1. Podsumowując, czy wyrywanie ósemek jest naprawdę takie bolesne?

Odpowiedź brzmi: zdecydowanie nie! Kluczem do powodzenia jest znalezienie odpowiedniego lekarza. Doświadczony specjalista, który przeprowadził z dobrym skutkiem już tysiące podobnych operacji, zakończy ekstrakcję szybko i skutecznie. Zamiast więc przeglądać fora internetowe i niepotrzebnie się zamartwiać, zasięgnij konsultacji profesjonalisty- przy okazji wizyty kontrolnej zapytaj swojego dentystę o przebieg ekstrakcji zębów mądrości.

Chirurgia szczękowa Toruń
Chirurgia stomatologiczna Toruń
Dentysta Toruń
Stoatolog Toruń
Leczenie kanałowe Toruń
Ortodonta Toruń
Implanty Toruń
Dentysta Toruń cennik
Stomatolog Toruń cennik
Wybielanie zębów Toruń
Ortodoncja Toruń
Aparat na zęby Toruń
Stomatolog dziecięcy Toruń
Gabinet stomatologiczny Toruń
Ortodonta Toruń cennik
Gabinet ortodontyczny Toruń
Endodoncja Toruń
Usówanie ósemek Toruń
Chirurg stomatolog Toruń
Dobry dentysta Toruń
Dobry stomatolog Toruń
Dentysta Toruń Wrzosy
Dentysta Toruń Rubinkowo
Dentysta Toruń Jakubskie
Dentysta Toruń Centrum
Uuswanie kamienia z zębów Toruń
Profilaktyka stomatologiczna Toruń
Leczenie zębów Toruń
Dobry dentysta Toruń
Cennik dentysta Toruń
Chirurgia stomatologiczna Toruń
Chirurg stomatolog Toruń
Toruń lecznie kanałowe
Licówki Toruń
Implanty stomatologiczne Toruń
Korony na implantach Toruń
Licówka na zęby Toruń
dobry dentysta Toruń
Dobry stomatolog Toruń
Dentysta Toruń

 

Komentarze są wyłączone.

Używamy cookies, aby zapewnić, że damy Ci najlepszą jakość na naszej stronie internetowej.
Ok