Na czym polega endodoncja?
18 lutego, 2021
Kiretaż w stomatologii
19 lutego, 2021
Pokaż wszystkie

Pasta do zębów, jako jeden z podstawowych elementów pielęgnacji jamy ustnej, musi mieć skuteczne działanie. Wśród niezliczonych past znanych na rynku znajdziemy między innymi pasty dla dzieci, wybielające albo łagodzące do wrażliwych zębów. Kupując pastę do zębów najlepiej sprawdzić elementy kryjące się w jej składzie.

Głównymi wskaźnikami są zawartość fluoru oraz współczynnik ścieralności RDA. Fluor zapewnia zębom ochronę przed próchnicą, wzmacnia szkliwo oraz przeciwdziała rozwojowi bakterii. Zgodnie z przepisami w pastach może znaleźć się od 1000 do 1500 ppm związków fluoru. Im wyższa ilość tym lepsze działanie.

Z kolei współczynnik ścieralności określa ilość substancji ściernych oraz polerujących powierzchnie zębów, które zawiera dana pasta. Dla oka są niewidoczne, a podczas mycia ścierają nazębny osad. W pastach do wrażliwych zębów jest mała ilość substancji ściernych. Im większa ich ilość pojawia się w paście  tym wyższe ryzyko starcia szkliwa. Z tego powodu past z wysokim współczynnikiem RDA nie powinno się używać bardzo długo.

Warto przyjrzeć się też na substancje pieniące, które działają antybakteryjnie oraz substancje odpowiadające za smak oraz barwę pasty. Część z nich może być pochodzenia naturalnego, a część chemicznego. Warto zapytać swojego stomatologa, jaką pastę najbardziej poleca, szczególnie, że wie, z jakimi problemami mierzy się jego pacjent.

Komentarze są wyłączone.

Używamy cookies, aby zapewnić, że damy Ci najlepszą jakość na naszej stronie internetowej.
Ok