Na co patrzeć kupując pastę do zębów?
19 lutego, 2021
dziecko u dentysty leczenie zębów mlecznych
Leczenie zębów dziecka
20 lutego, 2021

Kiretaż to w leczeniu dentystycznym zabieg z zakresu leczenia chorób przyzębia. Jego podstawowym celem jest oczyszczenie kamienia nazębnego zalegającego w kieszeni dziąsłowej. Odkładający się w okolicy dziąseł osad, może wywoływać stany zapalne i prowadzi do powstawania nieprzyjemnych chorób. Jeśli kamień nazębny zalega w kieszonkach dziąsłowych, podstawowe zabiegi oczyszczające, np. skaling czy piaskowanie, mogą nie wystarczyć.

Kiretaż jest otwarty albo zamknięty a zależy to od głębokości, jakie mają kieszonki dziąsłowe. Jeżeli są głębokie, niezbędny będzie kiretaż otwarty. Rozbieżność polega na tym, że przy kiretażu otwartym trzeba naciąć dziąsło i ta metodą odsłonić korzeń. Przy kiretażu zamkniętym, nie trzeba tego robić. Taki zabieg stomatolog wykonuje się przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, ale po zabiegu czasami występują nieprzyjemne niedogodności. Może to być zasinienie, obrzęk lub na przykład trochę krwi w ślinie.

Dla załagodzenia tych dolegliwości należy przyjmować zalecone przez stomatologa antybiotyki i środki przeciwbólowe. Należy też przejść na lekką dietę półpłynną, która sprawia, że pacjent ogranicza gryzienie i nie podrażnia leczonego obszaru. Podczas gojenia się dziąseł pomocne będzie też delikatne mycie jamy ustnej. Zwykłe szczotkowanie, nitkowanie lub irygacja mogą podrażniać.

Chociaż gojenie po kiretażu wymaga czasu, za sprawą tego zabiegu pacjent uniknie stanów zapalnych i chorób wywoływanych zaleganiem osadu w pobliżu dziąseł.

Komentarze są wyłączone.

Używamy cookies, aby zapewnić, że damy Ci najlepszą jakość na naszej stronie internetowej.
Ok