Jak dbać o siebie po wstawieniu implantów zębów
2 marca, 2021
Czysty gabinet dentystyczny – podstawa pracy dentysty
3 marca, 2021

Leczenie u stomatologa czasami jest trudne, zwłaszcza, gdy stan zębów wymaga specjalistycznego leczenia kanałowego. Zazwyczaj leczenie kanałowe obejmuje poważne przypadki, w jakich zęby są mocno zepsute (np. przez próchnicę), jednak wciąż da się je naprawić bez potrzeby wyrywania. W takich wypadkach po ukończeniu leczenia przydatne jest uzupełnienie utworzonych ubytków – czyli rekonstrukcja zęba.

Stałym protetycznym wypełnieniem sprawdzającym się w takich sytuacjach jest wkład koronowo-korzeniowy. Zazwyczaj stosuje się go, kiedy korzeń zęba nadal jest zdrowy i porządnie zamocowany w zębodole, ale koronę zęba trzeba wymienić. Wkład koronowo-korzeniowy ma wygląd sztyftu albo śruby, jaką mocuje się do korzenia, a potem protetyk zakłada na stałe na niego koronę protetyczną.

Taka metodą ząb zostaje całkowicie odnowiony i może całkiem wiernie zastępować ząb naturalny. W zależności od typu materiału, z którego będzie stworzony wkład i korona protetyczna. Materiałami, które zwykle są używane w takim celu są włókno szklane, cyrkon albo metal. Stopniowo odchodzi się już od metalu ze względu na mniejszą estetykę i ewentualność korozji. Włókno szklane jest całkiem trwałe i elastyczne, dlatego w razie potrzeby, można je wyciągnąć, bez usuwania korzenia. Cyrkon natomiast jest najtrwalszym i najbardziej biozgodnym materiałem, jednak jego cena jest nieco wyższa.

Komentarze są wyłączone.

Używamy cookies, aby zapewnić, że damy Ci najlepszą jakość na naszej stronie internetowej.
Ok