Czy noszenie aparatu ortodontycznego jest ostatnim etapem leczenia?

Implanty zębów a leczenie kanałowe
24 lutego, 2021
W jaki sposób troszczyć się o szkliwo według zaleceń stomatologa? 
25 lutego, 2021
Pokaż wszystkie

Leczenie ortodontyczne z reguły wymaga cierpliwości oraz czasu pacjentów. Wykorzystanie aparatu ortodontycznego, choć przynosi wspaniałe rezultaty, nie jest finalnym przyrządem, korygowania wad zgryzu i prostowania uśmiechu. Dla absolutnego wyniku, z reguły po zakończeniu leczenia aparatem na zęby, wykorzystuje się tak zwany aparat retencyjny nazywany też retainerem. Jego fundamentalnym przeznaczeniem jest utrzymanie wyników wypracowanych przez wcześniej założony aparat ortodontyczny. Zdarza się, że niektóre zęby mogą wracać na poprzednie złe położenia, dlatego, by zapobiec temu procesowi, warto nosić aparat retencyjny.

O tym, jak długo aparat retencyjny będzie noszony przez pacjenta, ustala ortodonta. Przyjmuje się, że może to być połowa czasu, jaki poświęciliśmy na leczenie aparatem na zęby, ale zdarza się też tak, że aparat retencyjny musi pozostać w jamie ustnej na dłużej – nawet dożywotnio. Na wtórne przenoszenie się zębów zwykle wpływa wiele okoliczności np. wiek i wynikające z tego wyrastanie nowych zębów w przypadku młodszych pacjentów.

Noszenie retainera sprawia, że skutek leczenia ortodontycznego będzie stabilny, a wyprostowane zęby, zostaną na dobrych miejscach. Pacjenci, co używają retainera, tak jak w przypadku aparatu ortodontycznego, powinni nie zapominać o porządnej i dokładnej higienie jamy ustnej. Równie ważna jest systematyczna opieka i konsultacja ortodonty.

Komentarze są wyłączone.

Używamy cookies, aby zapewnić, że damy Ci najlepszą jakość na naszej stronie internetowej.
Ok