Co daje kiretaż w stomatologii
14 lipca, 2020
Co niszczy zdrowie zębów?
21 lipca, 2020
Pokaż wszystkie

Czemu bolą mnie dziąsła?

Przyczyn bólu dziąseł może być wiele, jednak nie powinno się ich ignorować. Pacjenci zwykle zapisują się na konsultację w gabinecie dentystycznym dopiero w chwili trudnego do zniesienia bólu zębów. Do dentysty należy zgłosić się też, gdy bolą dziąsła.

Ból dziąsła przeważnie występuje obok obrzęku, zaczerwienienia, a także krwawienia. Zazwyczaj lekceważymy te objawy, myśląc, że to   urażenie się szczoteczką , niestety takie objawy mogą być oznaką poważniejszego problemu. Wynikający z tego stan zapalny, może powodować rozwój zapaleń przyzębia, zmian kieszonek dziąsłowych albo recesji dziąseł. To również bezpośrednio wpływa na rozwój paradontozy, jednej z przyczyn utraty zębów.

Zazwyczaj stany zapalne pojawiają się w wyniku podrażnień, ze względu na niewłaściwe lub niedokładne szczotkowanie lub używanie nici dentystycznych. Odkładająca się płytka nazębna to siedlisko bakterii, które mogą spowodować stan zapalny. Często dolegliwości bólowe powstają także w wyniku urazu (np. uderzenia), korzystania ze źle dopasowanych protez, a także u kobiet w ciąży.

Łatwym sposobem na złagodzenie bólu są specjalne, łagodzące płukanki czy żele powszechnie dostępne w aptekach. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w wielu przypadkach zaledwie maskują ból i pozostawiają niewyleczony problem. Jeżeli stan zapalny utrzymuje się długo czas, powinno się bardzo szybko zobaczyć się z dentystą. Wizyta w klinice dentystycznej oraz podjęcie leczenia wyeliminuje ból na dobre.

Komentarze są wyłączone.

Używamy cookies, aby zapewnić, że damy Ci najlepszą jakość na naszej stronie internetowej.
Ok