Co muszę wiedzieć, kupując pastę do zębów?
10 lipca, 2020
Czemu bolą mnie dziąsła?
17 lipca, 2020
Pokaż wszystkie

Co daje kiretaż w stomatologii

Kiretaż to w leczeniu stomatologicznym zabieg dotyczący leczenia przyzębia. Jego podstawowym celem jest wyczyszczenie kamienia nazębnego zalegającego w kieszeni dziąsłowej. Gromadzący się w okolicy dziąseł osad, może wywoływać stany zapalne i przyczynia się do rozwoju przykrych chorób. Jeśli kamień nazębny zbiera się w kieszonkach dziąsłowych, znane zabiegi higienizacyjne, na przykład skaling czy piaskowanie, mogą nie wystarczyć.

Kiretaż jest zamknięty lub otwarty w zależności od tego, jak głębokie są kieszonki dziąsłowe. Jeżeli są głębokie, konieczny będzie kiretaż otwarty. Rozbieżność tkwi tym, że przy kiretażu otwartym należy naciąć dziąsło i ta metodą odsłonić korzeń. W kiretażu zamkniętym, nie ma takiej potrzeby. Ten zabieg stomatolog wykonuje się przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, ale po zabiegu z reguły pojawiają się pewnie niedogodności. To na przykład zasinienie, obrzęk lub np. krew w ślinie.

Dla załagodzenia tych dolegliwości powinno się używać przepisane przez stomatologa antybiotyki oraz środki przeciwbólowe. Trzeba także przenieść się na lekką dietę półpłynną, która sprawia, że pacjent ogranicza gryzienie oraz nie przeciąża leczonego obszaru. W czasie leczenia dziąseł przyda się też delikatne płukanie jamy ustnej. Normalne szczotkowanie, nitkowanie lub irygacja mogą zadziałać drażniąco.

Chociaż gojenie po kiretażu wymaga czasu, dzięki temu zabiegowi pacjent uniknie stanów zapalnych oraz chorób spowodowanych zaleganiem osadu w okolicach dziąseł.

Komentarze są wyłączone.

Używamy cookies, aby zapewnić, że damy Ci najlepszą jakość na naszej stronie internetowej.
Ok