Co muszę wiedzieć, kupując pastę do zębów?

Czym jest endodoncja w stomatologii?
7 lipca, 2020
Co daje kiretaż w stomatologii
14 lipca, 2020
Pokaż wszystkie

Co muszę wiedzieć, kupując pastę do zębów?

Pasta do zębów, jako jeden z fundamentalnych elementów pielęgnacji zębów, powinna mieć dobre działanie. Wśród past znanych na rynku są między innymi pasty wybielające, dla dzieci czy łagodzące do zębów wrażliwych. Wybierając pastę do zębów powinno się sprawdzić elementy zawarte w składzie.

Najważniejszymi wyznacznikami są ilość fluoru oraz współczynnik ścieralności RDA. Fluor zapewnia zębom ochronę przed powstawaniem próchnicy, wspiera szkliwo oraz zapobiega gromadzeniu się bakterii. Zgodnie z przepisami w pastach znajduje się od 1000 do 1500 ppm związków fluoru. Im wyższa ilość tym skuteczniejsze działanie.

Natomiast współczynnik ścieralności określa ilość substancji polerujących powierzchnie zębów oraz ściernych, jakie ma w składzie dana pasta. Są dla oka niewidoczne, ale w czasie szczotkowania eliminują nazębny osad. W pastach przeznaczonych dla zębów wrażliwych znajduje się mała ilość substancji ściernych. Im wyższa ich ilość znajduje się w paście  tym większe ryzyko starcia szkliwa. Dlatego past z bardzo wysokim współczynnikiem RDA nie powinno się używać za długo.

Warto przyjrzeć się też na substancje pieniące, jakie działają antybakteryjnie oraz substancje odpowiadające za smak oraz barwę pasty. Część z nich może być pochodzenia naturalnego, a część chemicznego. Warto zapytać swojego dentystę, którą pastę najbardziej poleca, szczególnie, że wie, z jakimi problemami mierzy się pacjent.

Komentarze są wyłączone.

Używamy cookies, aby zapewnić, że damy Ci najlepszą jakość na naszej stronie internetowej.
Ok