Budowa i rodzaje implantów stomatologicznych

Implanty zębowe – jak odbudować kość?
11 grudnia, 2020
W jakich sytuacjach potrzebny jest dentysta endodonta?
18 grudnia, 2020
Pokaż wszystkie

Budowa i rodzaje implantów stomatologicznych

O skuteczności implantów stomatologicznych decyduje sporo elementów, choć jednym z najważniejszych, jest ich solidna budowa przypominająca naturalny ząb. Implant stomatologiczny stworzony jest z trzech podstawowych składników. Pierwszym jest śruba imitująca korzeń zęba. Zwykle stosowanym surowcem, z jakiego wytwarza się śruby jest dobrze przyjmowany przez organizm tytan. To śruba jest najistotniejszym składnikiem, z uwagi na to, że to ją stomatolog umieszcza w tkance kostnej, żeby się z nią złączyła i tworzyła trwałą bazę dla protezy.

Protetyczna odbudowa, tj. najczęściej korona, udaje ząb pod względem optycznym. Korony bardzo dobrze imitują naturalne zęby zwłaszcza, kiedy pacjent zdecyduje się na wykonanie w gabinecie stomatologicznym korony cyrkonowej. Jeżeli jednak pacjent wymaga odnowy większej ilości zębów, może zdecydować się na inny typ uzupełnienia protetycznego. Na implantach da się oprzeć też mosty, a nawet pełne protezy. To oznacza, że drugim składnikiem struktury implantu jest odbudowa protetyczna umieszczana na śrubie. Ostatnim, niezwykle ważnym składnikiem jest łącznik, jaki scala ze sobą śrubę oraz odbudowę.

Możemy wymienić też różne typy implantów stomatologicznych. Patrząc na surowce stosowane przez dentystów mogą to być implanty tytanowe lub cyrkonowe. Typy te da się sklasyfikować też biorąc pod uwagę miejsce umieszczenia wszczepu. Zwykle wszczepiane są stomatologiczne implanty śródkostne, aplikowane głęboko w kości. Natomiast implanty podokostnowe wszczepia się co raz rzadziej, bo są płycej osadzane i dlatego są mało trwałe.

Komentarze są wyłączone.

Używamy cookies, aby zapewnić, że damy Ci najlepszą jakość na naszej stronie internetowej.
Ok