W jakich sytuacjach potrzebny jest stomatolog endodonta?

Struktura i typy implantów zębów
17 marca, 2021
Ponowne leczenie kanałowe czy ekstrakcja zęba?
18 marca, 2021

Leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu stomatolog endodonta wykonuje z reguły w trudnych przypadkach. Przeważnie leczenie kanałowe wymagane będzie w sytuacji, gdy miazga zęba została głęboko zepsuta przez próchnicę, a więc ząb psuje się dogłębnie. Z reguły powodem podejmowanego w gabinecie stomatologicznym leczenia kanałowego są również zgorzele i martwica miazgi oraz zmiany w pobliżu wierzchołka, głębokie starcie lub obumarcie zębów. Czasami zabieg endodontyczny trzeba podjąć, kiedy na przykład po doznaniu urazu dochodzi do odkrycia miazgi zębowej.

Istnieją też takie przypadki leczenia endodontycznego, które nie wynikają z chorób czy urazów. Przykładem tego może być błędnie przeprowadzony wcześniej zabieg, przez co w kanale zębowym zostało złamane narzędzie stomatologiczne. Lekarz endodonta powinien zadziałać też w sytuacji niedrożności kanału. Zablokowanie zwykle występuje w wyniku zwężenia lub zrośnięcia się kanałów, skomplikowanego przebiegu lub ze względu na jego błędne wypełnienie. Bywa tak, że zabieg endodontyczy potrzebny jest też po usunięciu wkładu korzeniowo-koronowego.

Leczenia endodontycznego nie należy się bać, bez względu jaki to problem, z którym pacjent przychodzi do dentysty endodonty. We współczesnej stomatologii w sumie każdy zabieg dentystyczny podejmowany jest pod znieczuleniem, z uwagi na to zabiegi zupełnie nie bolą. Zdecydowanie lepiej przyjść do dentysty, żeby coś poradził i przeprowadził potrzebne zabiegi, niż pozwolić na pogłębianie się problemu.

Komentarze są wyłączone.

Używamy cookies, aby zapewnić, że damy Ci najlepszą jakość na naszej stronie internetowej.
Ok