Proteza od stomatologa – wkład koronowo-korzeniowy

jak dbac o szkliwo zębów według stomatologa
W jaki sposób chronić szkliwo zgodnie z zaleceniami stomatologa? 
6 marca, 2020
korony protetyczne zakładane są w gabinecie dentystycznym
Czym są korony protetyczne w stomatologii
13 marca, 2020
Pokaż wszystkie

Proteza od stomatologa – wkład koronowo-korzeniowy

protezy zębowe i uzupełnienia protetyczne dla pacjenta z gabinetu stomatologicznego

Leczenie u stomatologa bywa trudne, zwłaszcza, gdy kondycja zębów wymaga poważnego leczenia na przykład leczenia kanałowego. Zazwyczaj leczenie kanałowe obejmuje poważne przypadki, w jakich zęby są silnie zepsute w wyniku np. próchnicy, jednak ciągle da się je odratować bez konieczności usuwania. W takich wypadkach po ukończeniu leczenia przydatne jest uzupełnienie powstałych ubytków – tzw. odbudowa zęba.

Stałym protetycznym wypełnieniem właściwym w takich sytuacjach jest wkład koronowo-korzeniowy. Zazwyczaj aplikuje się go, kiedy korzeń zęba wciąż jest zdrowy oraz mocno zaczepiony w zębodole, natomiast koronę zęba należy odbudować. Wkład koronowo-korzeniowy ma postać śruby lub sztyftu, jaką przytwierdza się do korzenia, a potem protetyk na stałe zakłada tam koronę protetyczną.

Taka techniką ząb zostaje całkowicie zrekonstruowany oraz może stosunkowo dobrze udawać ząb naturalny. W zależności od rodzaju surowca, z jakiego zostanie zrobiony wkład oraz korona protetyczna. Surowcami, jakie zwykle są używane w tym celu są włókno szklane, cyrkon lub metal. Obecnie praktycznie rezygnuje się z metalu ze względu na mniejszą estetykę oraz ewentualność korozji. Włókno szklane jest dosyć trwałe i elastyczne, dlatego w razie konieczności, można je wyjąć, bez uszkodzenia korzenia. Cyrkon natomiast jest najtrwalszym oraz najbardziej biozgodnym surowcem, niestety jego koszt jest również wyższy.

Komentarze są wyłączone.

Używamy cookies, aby zapewnić, że damy Ci najlepszą jakość na naszej stronie internetowej.
Ok