Jaką metodą pielęgnować zdrowie dziąseł?

Co według stomatologów należy robić po wyrwaniu zęba?
12 marca, 2021
Jak opanować strach przed chodzeniem do dentysty?
13 marca, 2021

Od zdrowia dziąseł zależne jest to, czy zęby będą w dobrym stanie. Dziąsła to też ważny element w czasie rozdrabniania pokarmu. Ze względu na pojawienie się chorób dziąseł, zęby osłabiają się, przez co mogą pojawiać się kłopoty z gryzieniem. Powodów problemów z dziąsłami jest wiele, dlatego stomatolodzy kierują uwagę na to, jak się o nie troszczymy.

Fundamentalnym źródłem problemów dziąseł jest niewłaściwa higiena zębów. Niedokładne albo sporadyczne szczotkowanie zębów sprawia, że w jamie ustnej gromadzą się resztki pokarmów. To prowadzi do kolejnego kłopotu, to jest powstawania kamienia nazębnego. Według stomatologów przyczyną chorób dziąseł są też wady zgryzu, przez co niełatwo oczyszczać zęby. Choroby dziąseł powstają na skutek mechanicznych urazów. Dla przykładu od niepoprawnego mycia lub używania źle dobranej protezy. To może rozpocząć proces osuwania się (recesji) dziąseł i dalszych dolegliwości, jakie naprawią tylko trudniejsze zabiegi stomatologiczne.

Podstawowym oznaką zapalnego stanu dziąseł są zaczerwienienie, ból, a także opuchlizna i krwawienie podczas mycia. Objawem jest też nadwrażliwość na zimno, ciepło albo słodki smak. Da się jednak wzmocnić dziąsła poprzez masowanie przeznaczonymi do tego gumowymi szczoteczkami, wcierać specjalne żele przeciwzapalne albo skorzystać z łagodzących ziołowych naparów. Warto też regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny, ze względu na co ciągle będzie mógł troszczyć się o zdrowie dziąseł.

Komentarze są wyłączone.

Używamy cookies, aby zapewnić, że damy Ci najlepszą jakość na naszej stronie internetowej.
Ok