Zabiegi higienizacji
23 października, 2019
most protetyczny stomatologia estetyczna
Wygodne wypełnienia protetyczne – mosty
20 grudnia, 2019
Pokaż wszystkie

Implantologia

Korony cyrkonowe na implantach Toruń

Implantologia jest współcześnie nowatorską dziedziną stomatologii. Opiera się na uzupełnianiu i naprawie luk w uzębieniu. Implant to sztuczny korzeń zęba formowany specjalnie, w szczególności z tytanu, imitujący wyrwany lub utracony wcześniej naturalny korzeń. Implant stomatologiczny pozwala na wstawienie nowej korony zębowej w położeniu utraconego zęba. Implanty umieszcza się w kość wyrostka zębowego.

Korona sztucznego zęba przyczepiana jest na stałe i dobierana kolorem i teksturą do pozostałych zębów, by zmniejszyć widoczność ubytku. Implanty zębów mogą zastępować pojedyncze zęby, a także całe łuki zębowe. Implanty poprawiają komfort pacjenta przy wysokim standardzie estetycznym. Chirurg stomatolog dobiera najwłaściwsze z dostępnych uzupełnień indywidualnie dla każdego pacjenta. Po zabiegu zębowe odczuwane są jak naturalne zęby.

KIEDY STOSOWAĆ ?

Wszelkie braki zębowe zaleca się do natychmiastowego odbudowania. Na skutek utraty zęba zwiększa się ryzyko wytworzenia się problemów ze zdrowiem. Sąsiadujące zęby mogą przechylać się z zębodołu ze względu na brak podparcia. Ponadto zwiększa się obciążenie, co jest przyczyną ich ścierania. W miejscu ubytku zanika kość, z powodu czego później może dojść do wypadania następnych zębów. Zaburzony układ żucia niekorzystnie wpływa na stawy, czego skutkiem są nawracające bóle głowy oraz trudności ze snem i mową.

Zazwyczaj implanty wstawia się w wypadku braku pojedynczych zębów albo z uwagi na walory estetyczne. Braki powodują zmiany w rysach twarzy. Przybiera ona charakterystyczny starczy wygląd: zapadnięta żuchwa, długi nos oraz liczne zmarszczki. Ponadto implanty stomatologiczne zastępują protezy, które są często niekomfortowe i zawadzają w trakcie jedzenia.

PROCEDURA WSZCZEPIENIA IMPLANTU

Początkowym etapem jest wizyta u chirurga stomatologa, podczas której przeprowadza się pełną analizę pacjenta i potencjalnych przeciwwskazań do zabiegu.

Następnie odbywa się wszystkie konieczne badania, tak aby wykluczyć choroby, które mogłyby stanowić przeszkodę. Ważne są badania związane ze stanem kości.

Dopiero po odbyciu wszelkich konsultacji i badań chirurg stomatolog aplikuje implanty. Sam proces trwa kilkadziesiąt minut. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego, proces nie boli. W trakcie standardowego zabiegu świdruje się w kości otwór, gdzie chirurg stomatolog wstawia implant.

RODZAJE IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Rodzaj implantów zawsze ustala lekarz , a przed wyborem obowiązkowa jest konsultacja. Najbardziej znane z nich i najdłużej używane są implanty tytanowe. Tytan zapewnia długi okres użytkowania. Minusem tytanowych implantów zębowych jest ich estetyka. Z reguły implant nie powinien być odsłonięty, zdarza się, że dochodzi do odsłonięcia obszaru szyjek zębowych , co prowadzi do odkrycia tytanowej części implantu.

Zastępnikiem dla implantów tytanowych są implanty cyrkonowe, zwane też implantami ceramicznymi. Uważane są za najbardziej estetyczną metodę, ponieważ przypominają naturalną tkankę zębową i są odporniejsze na ścieranie oraz działanie elementów zewnętrznych – na przykład korozję, a także zmiany temperatury otoczenia.

ZALETY IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Implanty są przede wszystkim trwałym i pewnym uzupełnieniem zębów. Wyglądają i funkcjonują jak naturalne zęby, zapewniają absolutny komfort, dzięki czemu redukują niepewność tak, jak jest w wypadku źle dopasowanych protez. Nie ma potrzeby piłowania zdrowych, sąsiednich zębów, tak jak w wypadku mostów protetycznych. Ponadto zabezpieczają przed zanikaniem kości, który następuje po stracie zębów. Odtwarzają właściwe funkcje żucia, co pozwala na spożywanie pokarmów bez żadnych ograniczeń.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Przed zabiegiem wstawienia implantu obowiązkowe jest wykonanie szeregu badań. Lekarz ocenia jakość oraz ilość kości, a także stan pozostałych zębów. Zwykle organizm dobrze przyswaja implanty, jednak jest wiele przeciwwskazań.

Całkowitym przeciwwskazaniem są ciąża i nieustabilizowana cukrzyca. Możliwość wykonania implantów odbierają też choroby psychiczne i schorzenia niszczące organizm: AIDS, nowotwory, alkoholizm, narkomania. Do tego dolegliwości jamy ustnej i przyzębia, na przykład parodontoza, mogą utrudniać przyjęcie implantu zęba.

IMPLANTY ZĘBOWE – MOŻLIWE POWIKŁANIA

Każdy implant jest ciałem obcym i dlatego istnieje ryzyko odrzucenia. Prawidłowy zabieg minimalizuje to ryzyko. Najczęstszymi nieprzyjemnymi skutkami procesu leczenia są dyskomfort, opuchlizna tkanek i zasinienie. Może pokazać się również ból, na który zaleca się leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. W przypadku zwiększenia się węzłów chłonnych, bólu gardła czy gorączki należy jak najszybciej umówić się na wizytę do stomatologa .

CENY IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Wszczepienie implantów zębowych to jeden z najdroższych zabiegów z dziedziny stomatologii.

Ceny są zróżnicowane i zależne od wielu zmiennych. Oscylują między 1600 do nawet 5 000 złotych za jedną śrubę. Do kosztu trzeba również wliczyć cenę diagnostyki, zabiegu, śruby gojącej, łącznika protetycznego oraz korony protetycznej. Ceny koron też są rozbieżne i zależne od ich typu. Im solidniejsze i bardziej estetyczne tym cena rośnie. Może to być koszt rzędu od 600 do 1 200 złotych.

Po przeliczeniu koszt pełnej procedury sięga od 4 do 10 tysięcy zł.

Komentarze są wyłączone.

Używamy cookies, aby zapewnić, że damy Ci najlepszą jakość na naszej stronie internetowej.
Ok