Usuwanie korzenia zęba
2 czerwca, 2019
Podcięcie wędzidełka - chirurgia stomatologiczna -zabiegi stomatologii estetycznej
Podcięcie wędzidełka
17 lipca, 2019
Pokaż wszystkie

Chirurg stomatolog Toruń

Chirurgia szczękowa toruń - chirurg stomatolog

Chirurgia szczękowa to dziedzina medycyny, łączącej ze sobą elementy medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Polega na leczeniu chorób jamy ustnej w tym zębów, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej trafiają skomplikowane przypadki, takie jak uszkodzenia lub zniekształcenia jamy ustnej. Dotyczy to też leczenia chronicznych stanów zapalnych oraz usuwania zębów mądrości, redukcji wad zgryzu, czy umieszczenia implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, to nie jest lekarz dentysta. Mają wspólny zakres pracy, jednak to zupełnie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny zajmuje się leczeniem wyłącznie w zakresie jamy ustnej. Podczas gdy chirurgia szczękowa mieści w sobie leczenie w zakresie twarzowej części czaszki, więc jest bardziej rozległym pojęciem.

CZYM ZAJMUJE SIĘ CHRURGIA SZCZĘKOWA

?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Deformacja twarzy w wyniku wrodzonych lub nabytych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz otwarty czy zgryz głęboki to jedne z najczęściej spotykanych dolegliwości, którymi zajmuje się chirurg szczękowy. Zmiana twarzoczaszki może również nastąpić w skutek urazów mechanicznych – pobicia, wypadku samochodowego lub upadku. Chirurg szczękowo-twarzowy może również polepszyć estetykę twarzy pacjenta, formując pożądany zarys czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów ma miejsce, gdy kończą wzrost, ale nie wychodzą ponad błonę śluzową albo rosną wewnątrz kości. Skutkiem tego jest niebezpieczny stan zapalny, mogą też wypierać sąsiednie zęby w niewłaściwe, co wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Zazwyczaj zatrzymanie zębów tyczy się ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stany zapalne, guz lub torbiel w obrębie jamy ustnej

Interwencja chirurga szczękowo-twarzowego to konieczne działanie, gdy guz lub torbiel pojawia się niedostępnym miejscu lub w rejonie zatok szczękowych. Chirurg także leczy stany zapalne kości, które biorą się od zębów.

Złamania kości szczęki

Złamania są możliwe na skutek wypadku, mocnego uderzenia czy urazu. Tego typu zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonuje się w miejscowym znieczuleniu. W cięższych przypadkach aplikuje się znieczulenie ogólne. W obszarze złamania zwykle umieszczane są specjalne protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przyjmują one rozmaite kształty, z uwagi na możliwość wyginania ich do dobranego kształtu, dla uszkodzonej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg wykonuje się głównie na zębach jednokorzennych i jest on konieczny w przypadku, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia doprowadzają do stanów zapalnych żuchwy. Są to także zmiany chorobowe przy wierzchołku korzenia, zapalanie na skutek utknięcia ciała obcego, złamanie korzenia zęba z martwą miazgą. Przy resekcji nie ma konieczności pozbywania się całego zęba. Likwiduje się zwłaszcza powody dolegliwości. Wyrywany jest tylko zepsuty ułamek korzenia. Pacjent jest znieczulony w trakcie zabiegu. Po zlikwidowaniu zmienionej tkanki wspólnie z wierzchołkiem korzenia, zabezpiecza przed wytworzeniem kolejnego stanu zapalnego, przy pomocy uszczelnieniu kanału i wypełnieniu ubytku.

Sprowadzenie do łuku zębów

Zazwyczaj odnosi się do kłów. Gdy ząb, na etapie rozwoju miał niedużo miejsca w szczęce albo został wykrzywiony, ortodontycznie wstawia się go do łuku zębowego. Po określeniu jego położenia dzięki diagnostyce radiologicznej, odkrywa się go chirurgicznie i przykleja zamek ortodontyczny, by osiągnął właściwe miejsce w łuku zębowym.

Implanty zębowe

Braki w uzębieniu są wynikiem wielu przyczyn. Zwykle jest to pomijanie higieny jamy ustnej, osteoporoza czy cukrzyca, wypadek albo palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, daje możliwość uzupełnienia ubytków w uzębieniu, wszczepiając implanty . Taki zabieg ma dużo zalet, na przykład zapewnia pełną estetykę i funkcje, porównywalne do pozostałych zębów.

Plastyczność tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy przeprowadza zabiegi na tkankach miękkich i kostnych, aby poprawić estetykę twarzy. Wykonywane są także przed wszczepieniem implantów zębowych czy leczeniem protetycznym. Kuracja ma wtedy na celu usunięcie zgrubień, fałdek i nierówności, żeby jama ustna realizowała warunki utrzymania ruchomej protezy. Takie zabiegi dotyczą też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, powiększenie gęstości tkanki kostnej albo poprawy dna jamy nosowej i zatoki szczękowej.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Na konsultację u chirurga szczękowego niezbędne jest skierowanie. Można o nie poprosić każdego lekarza – nie tylko stomatologa, lecz także lekarza rodzinnego. Tylko pacjenci w ostrych stanach zapalnych lub po urazach zostaną przyjęci bez skierowania.

Plusem jest to, że wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest dostępna na NFZ w przychodniach, które mają zawarte umowy na świadczenia z zakresu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zazwyczaj zależy od wielkości miasta i ilości pacjentów.

Komentarze są wyłączone.

Używamy cookies, aby zapewnić, że damy Ci najlepszą jakość na naszej stronie internetowej.
Ok